News

rose outline
rose outline

2018 Spirit Mountain Casino Grand Floral Parade Awards

2018 Spirit Mountain Casino Grand Floral Parade Awards

FLOAT AWARDS

Hillmann Lueddemann Jr. Sweepstakes Award (Most outstanding float in the Parade)
Alaska Airlines

Queens Award (Most creative float in the Parade)
p:ear

President’s Award (Most effective overall floral presentation)
Reser’s Fine Foods

Governor’s Award (Best depiction of life in Oregon)
Portland General Electric

Royal Rosarian Award (Best craftsmanship and workmanship)
Fred Meyer

Rose Society Award (Most effective use and display of roses)
Unitus Community Credit Union

Rose Festival Directors Award (Best depiction of volunteerism)
Northwest Chinese Alliance

Rose Festival Court Award (Best example of enthusiasm and teamwork)
Juega Feliz

Grand Marshal Award (Best depiction of whimsy)
Regence BlueCross BlueShield of Oregon

Theme Award (Best presentation of Rose Festival theme)
Rose Festival CityFair

Confederated Tribes of Grand Ronde Award (Best depiction of community spirit)
Cambia Portland Classic

Peg Roseboro Award (Most artistic design and presentation)
Spirit mountain Casino

Dick Powers Picture Perfect Award (Best Mini-float)
Metro Mini-Float

Parade Queen Award (Most Outstanding Skirt Award)
Westminster Hyack Festival Mini-float

Parade Chair Award (Most Outstanding Use of Creativity)
Lincoln City Mini-Float

BAND AWARDS

Band Sweepstakes (Best Band in Parade)
Westview High School (Beaverton, OR)

In-State Open (100 or more)
First Place: Tualatin High School (Tualatin, OR)
Second Place: Oregon City High School (Oregon City, OR)
Third Place: Century High School (Hillsboro, OR)

In-State Division A (99 Members or Less)
First Place: Hillsboro High School (Hillsboro, OR)
Second Place: Aloha High School (Beaverton, OR)
Third Place: Lincoln High School (Portland, OR)

Out of State Open (100 or more)
First Place: Shu-Te Home Economics & Commercial High School (Kaohsiung, Taiwan)

Out-of-State Division A (99 Members or Less)
First Place: Battle Ground High School (Battle Ground, WA)
Second Place: Prairie High School (Brush Prairie, WA)
Third Place: South Kitsap High School (Port Orchard, WA)

CAPTION AWARDS

Out Walkers/Parent Support
Tualatin High School (Tualatin, OR)

Cheerleaders
Oregon City High School (Oregon City, OR)

Flags/Dance Team
Shu-Te Home Economic and Commercial High School (Kaohsiung, Taiwan)

EQUESTRIAN AWARDS

Vern Hulit Award for Excellence in Preparation, Organization and
Presentation

Happy Canyon Princesses

Fancy Dress – Group
40 Something Cowgirls

Native or National Costume, Individual/Pair
Happy Canyon Indian Princesses

Native Dress – Group
Hawai’i Pa’u Riders

Equestrian Group
Wrinkled Wranglers of Clark County

Horse Drawn Wagon or Carriage
Sons & Daughters of Oregon Pioneers – Special T Carriage Company

State, Regional or Association Queen
Miss Rodeo Oregon – Jessi Cornforth

Rodeo or Fair Queen
Miss Vancouver Rodeo – Shyanne Chandler

Rodeo or Fair Queen And Court
Pendleton Round-Up Court

SCOOPERS

Senior Scooper
Wrinkled Wranglers

Park Bureau Scooper
Outhouse Poophouse