News

rose outline
rose outline

2017 Spirit Mountain Casino Grand Floral Parade Awards

2017 Spirit Mountain Casino Grand Floral Parade Awards

FLOAT AWARDS

Al Reser Sweepstakes Award (Most outstanding float in the Parade)
Reser’s Fine Foods

Queens Award (Most creative float in the Parade)
Regence BlueCross BlueShield of Oregon

President’s Award (Most effective overall floral presentation)
Alaska Airlines

Governor’s Award (Best depiction of life in Oregon)
Spirit Mountain Casino

Royal Rosarian Award (Best craftsmanship and workmanship)
Portland Ulsan Sister City Association

Rose Society Award (Most effective use and display of roses)
Royal Rosarian Foundation

Rose Festival Directors Award (Best depiction of volunteerism)
Portland – Kaohsiung Sister City Association

Rose Festival Court Award (Best example of enthusiasm and teamwork)
Vietnamese Community of Oregon

Grand Marshal Award (Best depiction of whimsy)
Battle Ground Rose Float

Theme Award (Best presentation of Rose Festival theme)
Portland General Electric

Confederated Tribes of Grand Ronde Award (Best depiction of community spirit)
Fred Meyer

Peg Roseboro Award (Most artistic design and presentation)
Cambia Portland Classic

Dick Powers Picture Perfect Award (Best Mini-float)
Washougal Mini-Float

Parade Queen Award (Most Outstanding Skirt Award)
Spokane Lilac Festival

Parade Chair Award (Most Outstanding Use of Creativity)
City of Sherwood

BAND AWARDS

Band Sweepstakes (Best Band in Parade)
Shu-te Economics & Commercial High School (Kaohsiung, Taiwan)

In-State Open (100 or more)
First Place: Sunset High School (Beaverton, OR)
Second Place: Oregon City High School (Oregon City, OR)
Third Place: Tualatin High School (Tualatin, OR)

In-State Division A (99 Members or Less)
First Place: Liberty High School (Hillsboro, OR)
Second Place: Aloha High School (Beaverton, OR)

Out of State Open (100 or more)
First Place: Heritage High School (Vancouver, WA)

Out-of-State Division A (99 Members or Less)
First Place: Battle Ground High School (Battle Ground, WA)
Second Place: Roosevelt High School (Seattle, WA)
Third Place: Mark Morris High School (Longview, WA)

CAPTION AWARDS

Out Walkers/Parent Support
Battle Ground High School (Battle Ground, WA)

Cheerleaders
Aloha High School (Beaverton, OR)

Flags/Dance Team
Shu-Te Home Economic and Commercial High School (Kaohsiung, Taiwan)

EQUESTRIAN AWARDS

Vern Hulit Award for Excellence in Preparation, Organization and
Presentation

Miss Vancouver Rodeo – Ali Diegel

Fancy Dress or Other Costume, Individual or Pair
Melissa Henthorne & Wee Willie

Native or National Costume, Individual/Pair
Happy Canyon Indian Princesses – Gabriella Lewis & Virginia Conner

Full Silver – Individual
Masked Rider & Cloud

Equestrian Group
Clark County Fair & Patrol

Horse Drawn Wagon or Carriage
Randy & Vicki Leonard – Pendleton Stagecoach

State, Regional or Association Queen
Miss Rodeo Oregon – Kayla Vincent

Rodeo or Fair Queen
Miss Vancouver Rodeo – Ali Diegel

Rodeo or Fair Queen And Court
Clackamas County Fair & Canby Rodeo Court

SCOOPERS

Senior Scooper
Vancouver Rodeo’s DJ Glenn Hadduck

Park Bureau Scooper
Diamonds in the Rough